1.5KE75A-AT
Manufacturer:
Brightking Electronic
Mfr.Part #:
1.5KE75A-AT
Datasheet:
Description:
TVS Diodes DO-201AA Through Hole Working Voltage:64.1 V Breakdown Voltage:71.3 V Clamping Voltage:103 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
Working Voltage64.1 V
Output Current1.4 A
Peak Pulse Current14.8 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage71.3 V
Clamping Voltage103 V
Peak Pulse Power1.5 kW